Difference between revisions of "Bellarmino-Index haereticorum/Index nominum"
From GATE
(→Index) |
(→Index) |
||
| Line 77: | Line 77: | ||
|<span style="color:Blue">34</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/10|Tatianus]] || II | |<span style="color:Blue">34</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/10|Tatianus]] || II | ||
|- | |- | ||
| − | |35 || | + | |<span style="color:Blue">35</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/11|Severus]] || II |
|- | |- | ||
| − | |36 || | + | |<span style="color:Blue">36</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/11|Bardesanes]] || II |
|- | |- | ||
| − | |37 || | + | |<span style="color:Blue">37</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/11|Hermogenes]] || II |
|- | |- | ||
| − | |38 || | + | |<span style="color:Red">38</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/11|Montanus]] || II |
|- | |- | ||
| − | |39 || | + | |<span style="color:Red">39</span> || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/12|Aeschines]] || II |
|- | |- | ||
|40 || | |40 || | ||
|} | |} | ||
Revision as of 15:33, 25 March 2020
Index
| No | haereticus / haeresis | centuria |
|---|---|---|
| 1 | Tebutes | I |
| 2 | Gortheus | I |
| 3 | Cleobius | I |
| 4 | Masbotheus | I |
| 5 | Dositheus | I |
| 6 | Simon Magus | I |
| 7 | Menander | I |
| 8 | Saturninus | I |
| 9 | Basilides | I |
| 10 | Pseudo Apostoli | I |
| 11 | Nicholaus Antiochenus | I |
| 12 | Cerinthus | I |
| 13 | Ebion | I |
| 14 | Nazarei | I |
| 15 | Sacramentarii | II |
| 16 | Chiliastae seu Millenarii | II |
| 17 | Gnostici | II |
| 18 | Carpocrates | II |
| 19 | Caiani | II |
| 20 | Ophitae | II |
| 21 | Sethiani | II |
| 22 | Valentinus | II |
| 23 | Secundus | II |
| 24 | Epiphanes | II |
| 25 | Ptolomeus | II |
| 26 | Heracleon | II |
| 27 | Marcus | II |
| 28 | Colorbasus | II |
| 29 | Archontici | II |
| 30 | Cerdon | II |
| 31 | Marcion | II |
| 32 | Archontici | II |
| 33 | Appelles | II |
| 34 | Tatianus | II |
| 35 | Severus | II |
| 36 | Bardesanes | II |
| 37 | Hermogenes | II |
| 38 | Montanus | II |
| 39 | Aeschines | II |
| 40 |
... more about "Bellarmino-Index haereticorum/Index nominum"
Eusebius Caesariensis +, Tertullianus +, Irenaeus +, Theodoretus +, Damascenus +, Epiphanius +, Augustinus +, (Ps.)-Clemens +, Hilarius Pictaviensis +, Hieronymus +, Ignatius +, Philaster +, Nicephorus +, Vincentius Lerinensis +, Justinus +, Polycarpus +, Clemens Alexandrinus +, (Ps.)-Hegesippus +, Pacianus +, Iohannes Chrysostomus +, Theophylactus +, Basilius Caesariensis +, Cassiodorus +, Athanasius +, Ambrosius +, Socrates +, Rufinus +, Origenes +, Sulpicius Severus +, Gregorius Magnus +, Gregorius Nazianzenus +, Theophilus Alexandrinus +, Cyprianus +, Isidorus Hispalensis +, Prosper Aquitanus +, Mamertus Claudianus +, Victor Uticensis +, Petrus Cluniacensis +, Machumetis +, Gratianus +, Optatus +, Otto Frisingensis +, Eadmerus +, Guimundus +, Leo I papa +, Hilarius laicus +, Sigebertus Gemblacensis +, Innocentius I papa +, Jonas Aurelianensis +, Nicolaus Sanderus +, Burchardus Urspergensis +, Bernhardus Lutzemburgus +, Paulus diaconus +, Ado Viennensis +, Euthymius Zigabenus +, Surius +, Gelasius I papa +, Coelestinus I papa +, Durandus a Sancto Portiano +, Ioannes Cochlaeus +, Silvio Aenea Piccolomini +, Sixtus IV papa +, Evagrius Scholasticus +, Bucchingerus +, Liberatus Carthaginensis +, Onuphrius Panvinius +, Eulogius Alexandrinus +, Gregorius Turonensis +, Guido Terreni + and Flavianus Constantinopolitanus +