Difference between revisions of "Bellarmino-Index haereticorum/Index nominum"
From GATE
(→Table) |
(→Table) |
||
| Line 19: | Line 19: | ||
|1 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Tebutes]] || I | |1 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Tebutes]] || I | ||
|- | |- | ||
| − | |2 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Gortheus]] | + | |2 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Gortheus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |3 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Cleobius]] | + | |3 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Cleobius]] || I |
|- | |- | ||
| − | |4 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Masbotheus]] | + | |4 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Masbotheus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |5 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Dositheus]] | + | |5 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Dositheus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |6 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Simon Magus]] | + | |6 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/1|Simon Magus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |7 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Menander]] | + | |7 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Menander]] || I |
|- | |- | ||
| − | |8 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Saturninus]] | + | |8 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Saturninus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |9 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Basilides]] | + | |9 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/2|Basilides]] || I |
|- | |- | ||
| − | |10 || | + | |10 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/3|Pseudo Apostoli]] || I |
|- | |- | ||
| − | |11 || | + | |11 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/4|Nicholaus Antiochenus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |12 || | + | |12 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/4|Cerinthus]] || I |
|- | |- | ||
| − | |13 || | + | |13 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/4|Ebion]] || I |
|- | |- | ||
| − | |14 || | + | |14 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/4|Nazarei]] || I |
|- | |- | ||
| − | |15 || | + | |15 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/5|Sacramentarii]] || II |
|- | |- | ||
| − | |16 || | + | |16 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/5|Chiliastae seu Millenarii]] || II |
|- | |- | ||
| − | |17 || | + | |17 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/5|Gnostici]] || II |
|- | |- | ||
| − | |18 || | + | |18 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/5|Carpocrates]] || II |
|- | |- | ||
| − | |19 || | + | |19 || [[Page:Bellarmino-Index_haereticorum.pdf/6|xx]] || II |
|- | |- | ||
|20 || | |20 || | ||
Revision as of 15:03, 25 March 2020
List
Table
| No | haereticus / haeresis | centuria |
|---|---|---|
| 1 | Tebutes | I |
| 2 | Gortheus | I |
| 3 | Cleobius | I |
| 4 | Masbotheus | I |
| 5 | Dositheus | I |
| 6 | Simon Magus | I |
| 7 | Menander | I |
| 8 | Saturninus | I |
| 9 | Basilides | I |
| 10 | Pseudo Apostoli | I |
| 11 | Nicholaus Antiochenus | I |
| 12 | Cerinthus | I |
| 13 | Ebion | I |
| 14 | Nazarei | I |
| 15 | Sacramentarii | II |
| 16 | Chiliastae seu Millenarii | II |
| 17 | Gnostici | II |
| 18 | Carpocrates | II |
| 19 | xx | II |
| 20 | ||
| 21 | ||
| 22 | ||
| 23 | ||
| 24 | ||
| 25 | ||
| 26 | ||
| 27 | ||
| 28 | ||
| 29 | ||
| 30 | ||
| 31 | ||
| 32 | ||
| 33 | ||
| 34 | ||
| 35 | ||
| 36 | ||
| 37 | ||
| 38 | ||
| 39 | ||
| 40 |
... more about "Bellarmino-Index haereticorum/Index nominum"
Eusebius Caesariensis +, Tertullianus +, Irenaeus +, Theodoretus +, Damascenus +, Epiphanius +, Augustinus +, (Ps.)-Clemens +, Hilarius Pictaviensis +, Hieronymus +, Ignatius +, Philaster +, Nicephorus +, Vincentius Lerinensis +, Justinus +, Polycarpus +, Clemens Alexandrinus +, (Ps.)-Hegesippus +, Pacianus +, Iohannes Chrysostomus +, Theophylactus +, Basilius Caesariensis +, Cassiodorus +, Athanasius +, Ambrosius +, Socrates +, Rufinus +, Origenes +, Sulpicius Severus +, Gregorius Magnus +, Gregorius Nazianzenus +, Theophilus Alexandrinus +, Cyprianus +, Isidorus Hispalensis +, Prosper Aquitanus +, Mamertus Claudianus +, Victor Uticensis +, Petrus Cluniacensis +, Machumetis +, Gratianus +, Optatus +, Otto Frisingensis +, Eadmerus +, Guimundus +, Leo I papa +, Hilarius laicus +, Sigebertus Gemblacensis +, Innocentius I papa +, Jonas Aurelianensis +, Nicolaus Sanderus +, Burchardus Urspergensis +, Bernhardus Lutzemburgus +, Paulus diaconus +, Ado Viennensis +, Euthymius Zigabenus +, Surius +, Gelasius I papa +, Coelestinus I papa +, Durandus a Sancto Portiano +, Ioannes Cochlaeus +, Silvio Aenea Piccolomini +, Sixtus IV papa +, Evagrius Scholasticus +, Bucchingerus +, Liberatus Carthaginensis +, Onuphrius Panvinius +, Eulogius Alexandrinus +, Gregorius Turonensis +, Guido Terreni + and Flavianus Constantinopolitanus +