Difference between revisions of "Jesuit Drama"
From GATE
| Line 114: | Line 114: | ||
| 1579 || Messina || Tuccio, S. || Judith (3) | | 1579 || Messina || Tuccio, S. || Judith (3) | ||
|- | |- | ||
| − | | 1583-90 (?) || Roma || Benci, | + | | 1583-90 (?) || Roma || Benci, Francesco || Hieus |
|- | |- | ||
| 1585 || Messina || Petraccio B. || Partus Jovis sive ortus Palladis | | 1585 || Messina || Petraccio B. || Partus Jovis sive ortus Palladis | ||
|- | |- | ||
| − | | 1587 || Roma || Benci, | + | | 1587 || Roma || Benci, Francesco || Ergastus |
|- | |- | ||
| 1588 || || || Oratio in renovatione studii | | 1588 || || || Oratio in renovatione studii | ||
| Line 129: | Line 129: | ||
|- | |- | ||
| 1591 || || Stefonio B. || S. Sinphorosa | | 1591 || || Stefonio B. || S. Sinphorosa | ||
| + | |- | ||
| + | | 1591 || || Benci, Francesco || Quinque Martyres | ||
|- | |- | ||
| 1594 || Messina || P.P. (?) || Messana Liberata | | 1594 || Messina || P.P. (?) || Messana Liberata | ||
|- | |- | ||
| − | | 1595 || Roma || Benci, | + | | 1595 || Roma || Benci, Francesco || Hercules virtutis |
|- | |- | ||
| || Mantova || || Comoedia | | || Mantova || || Comoedia | ||
Revision as of 10:12, 9 September 2020
Quadro sinottico delle opere recitate nei Collegi italiani dal 1551 al 1600
| Date | Place | Author | Title |
|---|---|---|---|
| 1551 | Messina | Palmio B. | Tragoedia |
| 1554 | Firenze | Dialogo | |
| Perugia | Frusio A. | Dialogo | |
| 1555 | Bologna | Megense S. | Egloga |
| Firenze | Dialogo | ||
| Perugia | Frusio A. | Dialogus in studiorum laudem | |
| Bologna | Megense S. | Egloga | |
| Perugia | Dialogus De modo renascendi cum Christo | ||
| 1556 | Messina | Dialogo | |
| Ferrara | Egloga | ||
| Messina | Dialogo | ||
| 1557 | Perugia | Viperano A. (?) | Dialogo Il figliol prodigo |
| Firenze | Dialoghi | ||
| Ferrara | Dialogo | ||
| 1558 | Roma | Dramma | |
| Firenze | Dialogo | ||
| Messina | Dialogo in biasmo delle vanità | ||
| Messina | Stefano, F. | Philoplutus | |
| 30 settembre | Messina | Dialogo | |
| Perugia | Viperano A. (?) | Vito e Modesto | |
| Ferrara | Dialogo | ||
| 1559 | Perugia | Commedia | |
| Palermo | Dialogo | ||
| 1560 | Catania | Sibilla A. | Martirio di S. Agata |
| Padova | Commedia sacra | ||
| Perugia | Commedia | ||
| Ferrara | Dialogo | ||
| 1561 | Messina | stefano, F. | Hercules |
| Catania | Dialogus in renovatione studiorum | ||
| Roma | Vanegas M. | Actiuncula in die praemiorum | |
| Actiuncula in adventu Episcopi Risamensis | |||
| 1562 | Messina | Tuccio, S. | Nabucodonosor |
| Roma | Vanegas M. | Saul Gelboeus | |
| 1563 | Messina | Tuccio, S. | Goliath |
| Roma | Fazio, G. | Egloga de Nataliciis Domini | |
| 1564 | Messina | Tuccio, S. | Judith |
| Roma | Perpinian, P. | Dramma | |
| 1558-1564 (?) | Dovizio, A. | Carnevale, Creofilo | |
| 1565 | Messina | Tuccio, S. | Judith (2) |
| Roma | Vanegas, M. | Absalon | |
| 1566 (?) | Messina | Tuccio, S. | Christus nascens |
| Roma | S. Caterina vergine e martire | ||
| Vanegas, M. | Saul Gelboeus (2) | ||
| 1567 (?) | Messina | Tuccio, S. | Christus patiens |
| Palermo | Triumphum mortis | ||
| Judith | |||
| 1569 | Messina | Christus Judex | |
| Palermo | Martirium S. Catharinae | ||
| 1570 | Roma | Viperano, A. | Figliol prodigo |
| SS. Vito e Modesto | |||
| 1573 | Tuccio, S. | Christus nascens | |
| 1574 | Roma | Vanegas, M. | Achabus |
| Tuccio, S. | Christus iudex | ||
| 1575 | Torsellini, O. | Dialogus in distributione praemiorum | |
| 1579 | Messina | Tuccio, S. | Judith (3) |
| 1583-90 (?) | Roma | Benci, Francesco | Hieus |
| 1585 | Messina | Petraccio B. | Partus Jovis sive ortus Palladis |
| 1587 | Roma | Benci, Francesco | Ergastus |
| 1588 | Oratio in renovatione studii | ||
| Palermo | Salomonis regis historia | ||
| 1589 | Roma | Baal eversus seu Elisaeus | |
| 1590 | Philotimus | ||
| 1591 | Stefonio B. | S. Sinphorosa | |
| 1591 | Benci, Francesco | Quinque Martyres | |
| 1594 | Messina | P.P. (?) | Messana Liberata |
| 1595 | Roma | Benci, Francesco | Hercules virtutis |
| Mantova | Comoedia | ||
| 1596 | Roma | Stefonio B. | Crispus |
| 1599 | Palermo | Rogerius sive Panormo Liberata | |
| 1600 | Roma | Flavia (4 volte) |